شهر کوچک ایران سوریه ایرانی اسرائیل

شهر کوچک: ایران سوریه ایرانی اسرائیل اسرائیل نتانیاهو اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی احتمال جیره بندی آب در ماه های تیر و مرداد

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه بارندگی در استان اصفهان نسبت به سال قبل 50 درصد کم کردن داشته هست، گفت: استان اصفهان از نظر کم آبی جز

احتمال جیره بندی آب در ماه های تیر و مرداد

احتمال جیره بندی آب در ماه های تیر و مرداد

عبارات مهم : جمعیت

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه بارندگی در استان اصفهان نسبت به سال قبل 50 درصد کم کردن داشته هست، گفت: استان اصفهان از نظر کم آبی جز استان های در مرز خطر است.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، عباس محمدصالحی با اشاره به اوضاع کم آبی استان و به خاص اصفهان گفت: بارندگی استان نسبت به سال گذشته نزدیک به 50 درصد کم کردن داشته است و اصفهان از نظر کم آبی جزو استان های در مرز خطر است.

وی افزود: ورودی سد زاینده رود که بیشینه آب استان را تامین می کند پیش تر نزدیک به 1.400 میلیون متر مکعب بود و امسال تنها 400 میلیون متر معکب هست. بنابراین حجم زیادی از آن کاسته شده است هست. البته بارندگی های فروردین و اردیبهشت در غرب استان تا حدودی نیاز آبی به خاص نیاز آبی مراتع را جبران کرد. ولی به علت نوع بارش نتوانست بر ذخیره آبی تاثیر گذار باشد و امسال بارش به صورت برف در اصفهان رخ نداد.

احتمال جیره بندی آب در ماه های تیر و مرداد

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها در خصوص آب آشامیدنی استان گفت: در حال حاضر کمبودی در این زمینه وجود ندارد، ولی قطعا در آینده نزدیک یعنی تیر و مرداد ماه با مسئله مواجه خواهیم شد و آب به صورت سهمیه بندی توزیع خواهد شد.

وی توضیح داد: در غرب استان به خاص در منطقه فریدن و فریدون شهر آب های جاری به صورت رودخانه با حجم نزدیک به 400 میلیون متر مکعب وجود دارد که به علت مهار نشدن از دسترس استان خارج و به رودخانه کارون می پیوندد. پیشنهاد دادیم با مهار این آب بتوان بخش عمده ای از نیاز آبی استان اصفهان و حتی کویر مرکزی کشور عزیزمان ایران مانند یزد و کرمان را جبران کرد که فعلا این کار انجام نپذیرفته است.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه بارندگی در استان اصفهان نسبت به سال قبل 50 درصد کم کردن داشته هست، گفت: استان اصفهان از نظر کم آبی جز

محمدصالحی در خصوص نگرانی از مسئله کمبود آب در خوزستان و خشکی رودخانه کارون گفت: درست است که خوزستان نیز مسئله آب وجود دارد ولی این مسئله زیاد در زمینه کشاورزی هست، ولی اصفهان مسئله آب شرب دارد و این امری حیاتی و مهم است که باید تامین شود.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها در خصوص تاثیر جمعیت بالای فلات مرکزی کشور عزیزمان ایران و به خاص اصفهان و وجود صنابع آب بر کم آب گفت: حضور چندین مجتمع بزرگ صنعتی مانند مجموعه فولاد مبارکه، ذوب آهن، کارخانه های سیمان اصفهان و سپاهان و پالایشگاه اصفهان واحدهایی هستند که هم بیشترین جمعیت کارگری و هم بیشترین درصد مصرف آب را به خود تخصیص داده شده است داده اند. از سوی دیگر جمعیت شهر اصفهان از 300 هزار نفر در اول انقلاب تا کنون 8 برابر یعنی 2400 هزار نفر شده است است این حجم از جمعیت نیاز به آب زیادی دارد.

وی ادامه داد: این در حالی است که سایر شهرهای استان با رشد منفی 2.5 درصد مواجه هستند و به علت نبود وقت شغلی به شهر اصفهان مهاجرت می کنند. در صورتی که غرب استان از نظر منابع آبی اوضاع بسیار بهتری دارد و بیشترین بارندگی استان را داراست ولی تراکم جمعیت آن پایین هست. اگر بتوانیم به واسطه اشتغال زایی بخشی از این مهاجران را به شهرهای غربی استان بازگردانیم و بخشی از صنایع و جمعیت را نیز به ساحل خلیج فارس انتقال یافته کنیم بخش بزرگی از فشار جمعیت بر محیط زیست و کمبود آب کاسته خواهد شد.

احتمال جیره بندی آب در ماه های تیر و مرداد

واژه های کلیدی: جمعیت | میلیون | اصفهان | بارندگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz